e-Podatki

1.4. Urzędy skarbowe nie będą na razie prowadziły ewidencji dochodów 2011-09-20


Wiceminister finansów Maciej Grabowski poinformował w piątek w Sejmie, że Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu na to, jak urzędy skarbowe miałyby prowadzić zamiast podatników ewidencję dochodów i kosztów działalności gospodarczej.

Wiceminister finansów odniósł się do pytania posła SLD Stanisława Steca w sprawie możliwości przejęcia od podatników prowadzenia ewidencji dochodów i kosztów działalności gospodarczej przez urzędy skarbowe. Maciej Grabowski podkreślił, że "to podatnicy prowadzący działalność gospodarczą otrzymują i wystawiają faktury, księgują je, obliczają amortyzację. Tego za nich żaden urząd zrobić nie może".

Grabowski wyjaśnił, że istnieje pomysł, aby od 2015 r. na platformach komunikacji elektronicznej podatnicy zatwierdzali wyliczenia dokonane przez urząd skarbowy i w ten sposób przesyłać elektronicznie wstępnie przygotowaną przez urzędy deklarację podatkową. Jego wdrożenie ma następować stopniowo i docelowo objąć ok. 18 mln podatników.

Wiceminister wyjaśnił, że "w Ministerstwie Finansów od dwóch lat prowadzony jest w ramach programu operacyjnego +Innowacyjna Gospodarka+ program e-podatki. Zmierza on do tego, by zwiększyć narzędzia komunikacji elektronicznej, jeśli chodzi o kontakty między podatnikami, płatnikami a urzędami skarbowymi. A to z kolei umożliwi wstępne oszacowanie zobowiązania podatkowego dla podatników, którzy rozliczają roczną deklarację PIT, a więc mają dochody ze stosunku pracy, z działalności osobiście wykonywanej".

Podatnicy będą mogli zalogować się na indywidualnym koncie podatkowym i skorygować wstępnie oszacowane przez urząd skarbowy zeznanie, nanieść ulgi lub wskazać, że rozlicza się wspólnie z małżonkiem. System ma być dobrowolny. Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z tych rozwiązań, wypełnią tradycyjny formularz papierowy i zaniosą go lub wyślą do urzędu skarbowego.

(Źródło: PAP)