e-Podatki

2.1. Likwidacja formularzy PIT? 2011-09-13


Platforma Obywatelska w programie wyborczym zapowiada zniesienie obowiązku składania rocznych deklaracji PIT. Zdaniem prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji Stefana Kamińskiego projekt jest technicznie możliwy do realizacji.

To urząd skarbowy miałby informować podatników, ile i z jakiego tytułu zapłacili w ciągu roku podatku, z jakich ulg mogą skorzystać, a także ile zamierza zwrócić nadpłaconego podatku lub ile należy na jego konto dopłacić. Możliwy miałby być podgląd konta online i analiza prognozy w połowie roku.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski tłumaczył, że urzędy skarbowe posiadają informacje, które umożliwiają im "wyszacowanie zobowiązania podatkowego za podatnika. (...) Oprzyrządowanie informatyczne, które jest do tego potrzebne, może być gotowe w ciągu dwóch lat. (...) Podatnik będzie tylko klikał w swoim komputerze, zatwierdzając tę deklarację. Nikt nie będzie już musiał podliczać swoich dochodów, swoich kosztów, całą tę pracę zrobi za niego urząd skarbowy". Każdy z podatników miałby swoje konto podatkowe, w ramach którego będzie dokonywać akceptacji lub korekty obliczeń urzędu skarbowego. Rozliczenie PIT poprzez elektroniczne konto podatkowe to możliwość, a nie obowiązek podatników.

(Źródło: PAP)