e-Podatki

1.2. Harmonizacja podatku od przedsiębiorstw? 2011-09-13


Belgia, Beneluks, Francja i Niemcy powinny zharmonizować podatek od przedsiębiorstw. Minister finansów Belgii Didier Reynders przekonuje, że odpowiedzią na kryzys musi być głębsza integracja europejska, co oznacza więcej federalizmu.

Tak powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Soir". Reynders przekonuje, że obecny kryzys zadłużenia w strefie euro oraz perturbacje na giełdach pokazały, że UE nie uniknie większej integracji gospodarczo-fiskalnej. Opowiedział się m.in. za pomysłem utworzenia stanowiska europejskiego ministra ds. finansowych oraz euroobligacjami.

Zdaniem Reyndersa za integracją budżetową powinna iść integracja podatkowa. Entuzjastycznie odniósł się do zapowiedzianej w połowie sierpnia przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego harmonizacji podatku od przedsiębiorstw w obu krajach.

Merkel i Sarkozy proponują, by od 2013 r. we Francji i w Niemczech obowiązywała jednolita stawka podatku CIT. Oba kraje od dawna dążą też do zbliżania podatku CIT w całej UE, by skończyć z - ich zdaniem nieuczciwą - konkurencją podatkową. Jest to jednak znacznie trudniejsze, bo zgodnie z obowiązującym traktatem w kwestiach podatkowych obowiązuje jednomyślność.

(Źródło: PAP)