e-Podatki

1.4. Okienka kasowe w urzędach skarbowych zostaną zlikwidowane? 2011-08-02


Ministerstwo finansów zastanawia się nad likwidacją okienek kasowych w urzędach stkabowych. Obecnie podatki i inne opłaty można wpłacać w formie bezgotówkowej lub m.in. w okienkach kasowych urzędów skarbowych. Ich likwidacja miałaby skłonić podatników do regulowania zobowiązań w formie bezgotówkowej.

Z programu rozwoju obrotu bezgotówkowego „Podatki w Polsce na lata 2010 – 2013” wynika, że obecnie zdecydowana większość podatników płaci podatki i opłaty w gotówce w okienkach kasowych urzędów. W programie założono likwidację do końca 2011 roku jak największej liczby okienek kasowych w urzędach skarbowych. Ostateczna decyzja należy jednak do Ministerstwa Finansów, które wciąż się waha.

Obecnie to, czy w danym urzędzie jest okienko kasowe, zależy od naczelnika danego urzędu skarbowego. Niektóre urzędy mają okienka kasowe, a niektóre zawierają umowy z bankami. W placówce bankowej podatnicy mogą realizować płatności podatkowe bez opłat za przelewy. Jest to jednak kosztowne. Najkorzystniejsze jest płacenie podatków w formie bezgotówkowej. Fiskus mógłby sporo zaoszczędzić na takiej reformie. Może to jednak być spore utrudnienie dla najbiedniejszych podatników .

(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna)