e-Podatki

1.5. Zmiany w janosikowym 2011-07-19


Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej poinformowali, że zebrano już ponad 70 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej podatek, tzw. janosikowe.

"Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wpływów.

Społeczna akcja pod hasłem "STOP Janosikowe" rozpoczęła się w maju w Warszawie, ale podpisy są zbierane również m.in. w Krakowie i Płocku i Gdańsku. W kolejnym tygodniu akcja zbierania podpisów rozpocznie się w Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.

Aby projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego mógł być złożony w Sejmie, do połowy sierpnia musi się pod nim podpisać 100 tys. osób. Autorzy projektu nie chcą likwidować "janosikowego", ale zmienić jego sposób naliczania i przyznawania. Proponują, by "janosikowe" na wzór innych krajów UE było rozdzielane w konkursach na konkretne projekty. Chcą także, by "janosikowe" zostało obniżone o 20 proc.

(Źródło: PAP)