e-Podatki

1.2. Ogólna interpretacja podatkowa sposobem na niejednoznaczne przepisy VAT? 2011-06-07


W Ministerstwie Gospodarki przygotowano rozwiązanie, dzięki któremu w przyszłości będzie można uniknąć problemów z interpretacją przepisów podatkowych, jakie dotykają dziś samorządowców. Wprowadzenie ogólnych interpretacji podatkowych zakłada projekt ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

W dzienniku „Rzeczpospolita” poinformowano, że samorządowcy mają problemy z interpretacją nowych przepisów dotyczących podatku VAT za posiłki przygotowywane w placówkach gminnych dla uczniów i przedszkolaków.

Jak wyjaśnia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak „Dzięki ogólnej interpretacji podatkowej samorządowcy nie będą musieli składać do urzędów skarbowych zapytań indywidualnych, aby dowiedzieć się, czy od stycznia mieli płacić podatek VAT za obiady dla dzieci w szkołach i przedszkolach“.

Obecne regulacje dotyczące podatków są niejednoznaczne i mogą być różnie interpretowane. Dzięki propozycji Ministerstwa Gospodarki zmniejszy się w obrocie prawnym liczba sprzecznych interpretacji podatkowych, a obywatele i przedsiębiorcy będą mieli pewność, że nie naruszają żadnych przepisów.

Wprowadzenie ogólnych interpretacji podatkowych zakłada projekt ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt został przyjęty 1 czerwca 2011 r. przez Komitet Stały Rady Ministrów. Rząd zajmie się nim w dniu 7 czerwca 2011 r.

(Źródło: Ministerstwo Gospodarki)