e-Podatki

1.4. Zwrot podatku VAT na ubranka 2011-05-16


Projekt ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z zakupem odzieży i obuwia dziecięcego został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

W Sejmie zostały złożone dwa projekty ustaw o zwrocie rodzinom części wydatków na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce – autorstwa PiS i SLD. Zmiany miałyby zrekompensować planowany na 1 stycznia 2012 r. wzrost VAT na te towary. PO złożyła wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu tych projektów. Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie ustawy PiS. Przyjęto natomiast wniosek PO, by nie zajmować się podobnym projektem przygotowanym przez SLD.

Projekt przygotowany przez PiS zakłada zwrot wydatków, o ile w danym roku wyniosły one ponad 200 zł brutto, ale nie więcej niż 3 tys. zł brutto na każde dziecko. Na refundację mogliby liczyć rodzice dzieci w wieku do 13 lat. Kwota zwrotu byłaby równa 69,57 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur. Zwrot wydatków dokonywany byłby na wniosek złożony w urzędzie skarbowym.

Dnia 1 stycznia 2012 roku podatek VAT na odzież i obuwie dziecięce wzrośnie z 7 do 23 procent. Podwyżka VAT jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

(Źródło: Money; PAP)