e-Podatki

1.1. Wzrost inflacji bazowej w marcu niepokoi ekonomistów 2011-04-26


Jak poinformował Narodowy Bank Polski inflacja bazowa wzrosła w marcu br. aż o 2 proc. (wyłączając ceny żywności i energii) w porównaniu do analogicznego okresu czasu w roku 2010. Niepokoi to ekonomistów.

Dr Jacek Adamski, szef departamentu ekonomicznego w PKPP Lewiatan, ocenia: „Inflację napędzają już nie tylko rosnące ceny żywności i energii na świecie, ale także rozkręcająca się stopniowo spirala cenowo-płacowa w Polsce.

Poziom inflacji bazowej wzrósł w marcu br. w porównaniu do marca 2010 r., odpowiednio o: 4 proc. (po wyłączeniu cen administrowanych), 2,7 proc. (po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych), 2 proc. (po wyłączeniu cen żywności i energii). W porównaniu natomiast do lutego 2011 r., inflacja bazowa (obliczana bez cen żywności i energii), wzrosła o 0,5 proc. To największy miesięczny wzrost od stycznia 2008 roku.

Zdaniem ekspertów, sytuacja wymaga stałego monitorowania przez odpowiednie instytucje nadzoru finansowego. Dr Adamski podkreśla, że „Rada Polityki Pieniężnej musi uważnie obserwować, co będzie się działo z inflacją bazową w kolejnych miesiącach. Gdyby dalej szybko rosła, zacieśnienie polityki pieniężnej może być głębsze, niż dotąd przewidywaliśmy“.

(Źródło: podatki.biz)