e-Podatki

1.4. 1 proc. dla chorych i niepełnosprawnych 2011-04-19


Polacy najczęściej przekazują 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego działającym na rzecz nieuleczalnie chorych, osób niepełnosprawnych i zwierząt.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Anioły Filantropii przeprowadzonych w listopadzie 2010 r. na grupie 420 osób.
40 proc. ankietowanych planuje przekaże 1 proc. podatku na tę samą organizację, którą wsparło w ubiegłym roku. 15 proc. badanych, którzy nie przekazali 1 proc. w ubiegłych latach, zamierza zrobić to w tym roku.

1 proc. najczęściej przeznaczany jest na pomoc nieuleczalnie chorym oraz niepełnosprawnym (po 22 proc. respondentów). Jedna piąta badanych (20 proc.) planuje wesprzeć organizacje działające na rzecz zwierząt, 9 proc. OPP pomagające osobom w nagłej, ciężkiej sytuacji życiowej, a 7 proc. ubogim i zagrożonym patologią. 46 proc. badanych chce wesprzeć organizacje działające na rzecz dzieci.

Z badań wynika, że osoby z wyższym wykształceniem najczęściej przekazują 1 proc. OPP pomagającym zwierzętom oraz nieuleczalnie chorym. Osoby z wykształceniem podstawowym wybierają organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy wsi najczęściej przekazują 1 proc. OPP pomagającym nieuleczalnie chorym, natomiast mieszkańcy największych miast – zwierzętom.

(Źródło: money.pl)