e-Podatki

Fiskus sprawdzi legalność oprogramowania 2011-03-22


Od poniedziałku 21 marca br. inspektorzy kontroli skarbowej będą kontrolować legalność oprogramowania komputerowego w firmach.

Tak poinformowała Wiesława Dróżdż – rzeczniczka administracji podatkowej.

W styczniu i w lutym kontrolerzy sprawdzali już kasy fiskalne. Od 15 stycznia 2011 r. do 28 lutego 2011 r. wystawiono 7 tys. 134 mandaty karne w łącznej kwocie 1 mln 606 tys. 838 zł. Akcja została przeprowadzona w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem górskich miejscowości turystycznych, miejscach zimowego wypoczynku Polaków. Planowana jest kolejna letnia akcja.  Przeprowadzona ona będzie ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.

Od stycznia 2011 r. urzędnicy kontroli skarbowej zyskali więcej uprawnień. Do ich zadań należy również wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej. Akcja ma potrwać do końca marca. Inspektorzy zwrócą szczególną uwagę na naruszenia prawa autorskiego, zwłaszcza na nielegalne posługiwanie się oprogramowaniem komputerowym przez przedsiębiorców.

Jak podkreśliła Wiesława Dróżdż, kontrole oprogramowania są elementem działań fiskusa mających na celu zwalczanie "szarej strefy" w gospodarce. "Pośrednio mogą wpłynąć na zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu zobowiązań podatkowych".

(Źródło: PAP)