e-Podatki

Szybsze rozliczenia z fiskusem dla firm 2011-03-08


Ministerstwo Gospodarki planuje szybszy zwrot nadpłaconego podatku VAT oraz wprowadzenie kolejnych ułatwień dla firm w rozliczeniu się z fiskusem. Jak poinformowało Biuro Prasowe Ministra Gospodarki propozycje te uwzględniono w założeniach do projektu redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Mają one pomóc rodzimym przedsiębiorstwom konkurować na międzynarodowych rynkach. Obecnie projekt znajduje się w konsultacjach międzyresortowych.

Ministerstwo Gospodarki planuje, aby przedsiębiorcy otrzymywali zwrot nadpłaconego VAT w ciągu 30, a nie jak obecnie 60 dni. Będzie to szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla których zamrożone w podatku kwoty mają duży wpływ na ich płynność finansową.

Jak to wygląda w innych krajach Unii Europejskiej? Według danych OECD zwrot VAT w Austrii następuje przeciętnie w ciągu 28 dni, w Danii - 21 dni, Estonii - 5 dni, Finlandii - 14 dni, we Francji - 30 dni, Irlandii - 20 dni.

Resor planuje również odejście od restrykcyjnego dziesięciodniowego terminu płatności cła i VAT od towarów importowanych. Ministerstwo Gospodarki proponuje zamiast tego rozliczanie na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy płaciliby podatek do 25. dnia następnego miesiąca wraz ze składaniem deklaracji podatkowej.

(Źródło: PAP)