e-Podatki

Rejestracja działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym 2011-01-18


Ministerstwo Finansów chce przeniesienia rejestracji działalności gospodarczej z gmin do urzędów skarbowych.

Krajowa Izba Gospodarcza alarmuje, by nie oddawać spraw związanych z rejestracją działalności tylko do urzędów skarbowych, ale ewentualnie rozszerzyć o nie bazę miejsc, gdzie będzie można rejestrować działalność gospodarczą.

Jacek Czech, zastępca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej, przekonuje że „rola, miejsce i odpowiedzialność organów podatkowych w Polsce jest już odpowiednio zdefiniowana. Urzędy skarbowe mają inne ważne funkcje do wypełniania”. Tym bardziej, że w tym roku wejdą w życie duże zmiany w zasadach rejestracji działalności gospodarczej.

W lipcu zacznie działać Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Dzięki uruchomieniu tego systemu będzie możliwe wprowadzenie i powszechne wdrożenie systemu usług elektronicznej administracji. Rejestracji firmy będzie można dokonać również przez Internet.

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, po 1 lipca 2011 r. osoby, które nie będą chciały zakładać firmę na platformie elektronicznej, nadal będą mogły zrobić to w urzędzie gminy. Przyszły przedsiębiorca będzie mógł też skorzystać z pomocy aktywnego pełnomocnika, który przeprowadzi cały proces za niego. Takie usług zaoferują także izby gospodarcze.

(źródło: podatki.biz)