e-Podatki

Kontrowersje dotyczące VAT-u na książki 2011-01-11


Od 1 stycznia, kiedy wszedł pięcioprocentowy VAT na książki, wstrzymano transakcje na rynku książki – hurtownie nie kupują, a wydawcy nie sprzedają. Hurtownicy i wydawcy czekają na decyzję ministra finansów o szczegółach okresu przejściowego po wprowadzeniu nowej stawki podatku.

Ministerstwo Finansów i wydawcy nie zgadzają się co do interpretacji ustaleń z grudnia zeszłego roku na temat okresu przejściowego po wprowadzeniu 1 stycznia 2011 r. 5-procentowej stawki podatku VAT na książki. Z rozporządzenia ministra finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. wynika, że w okresie przejściowym (do końca kwietnia 2011 r.) zerową stawkę podatku VAT objęte będą wszystkie książki, które znalazły się w inwentaryzacji, przeprowadzonej przez wydawców na koniec roku.

Dalej już nie jest tak prosto. Resort przyjmuje, że wydawcy mogą sprzedawać książki ujęte w inwentaryzacji hurtownikom z zerowym podatkiem, ale na wszystkich następnych etapach dystrybucji - pomiędzy hurtownikami a księgarniami - książki te muszą być już sprzedawane z 5-proc. VAT-em. Środowisko wydawców, hurtowników i księgarzy uważa jednak, że ustalenia z grudnia zeszłego roku były inne. Książki ujęte w spisie inwentaryzacyjnym na koniec roku miały mieć w okresie przejściowym zerową stawkę VAT na wszystkich etapach dystrybucji.

Wydawcy skierowali do ministra finansów i mediów list otwarty. Zawiera on sprzeciw wobec interpretacji rozporządzenia przyjętej przez resort. Jak potwierdza Piotr Marciszuk – prezes Polskiej Izby Książki „pod listem podpisane są wszystkie osoby, które ze strony środowiska ludzi książki uczestniczyły w grudniowych rozmowach z resortem“. Ministerstwo uważa jednak, że stoi wywiązało się ze wszystkich grudniowych ustaleń, realizując wszystkie sformułowane wtedy postulaty wydawców. Rzecznik prasowy Ministerstwa Magdalena Kobos powiedziała PAP: "Na podstawie tych postulatów napisaliśmy rozporządzenie, wszystkie postulaty zostały w nim uwzględnione. Rozporządzanie jest napisane bardzo precyzyjnie i jasno wynika z niego, jak należy postępować".

Prezes Polskiej Izby Książki podkreśla jednak, że utrzymanie przez dystrybutorów zerowej stawki podatku na książki zakupionych od wydawców w grudniu, a wprowadzenie pięcioprocentowego VAT na te, które zakupiono po 1 stycznia, wymagałoby prowadzenia przez dystrybutorów podwójnej księgowości. Są to bowiem w większości wypadków kolejne dostawy tych samych tytułów.

(źródło: PAP)