e-Podatki

Podatek liniowy do 20 stycznia 2011-01-11


Osoby prowadzące własną działalność gospodarcza, które chcę rozliczać się podatkiem liniowym, muszą zgłosić to w urzędzie skarbowym do 20 stycznia.

Stawka 19 proc. będzie obowiązywać wówczas przez cały rok, niezależnie od wysokości dochodów. Stracą jednak prawo do ulg podatkowych, czy możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Dotyczy to jednak tych osób, które nie będą świadczyły swoich usług na rzecz byłego pracodawcy. Chyba że założyły one firmę jeszcze w 2010 r.

Zasady wyboru podatku liniowego zostały określone w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Od 20 maja 2010 r. obowiązują zmiany w tym zakresie. Te osoby, które w najbliższym czasie chcą zakończyć pracę na etacie i założyć własną firmę, mogą wybrać 19-proc. podatek liniowy, jeśli nie będą współpracować ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Te osoby, które planują pracować dla starego zakładu pracy, będą mogły skorzystać z podatku liniowego, jeśli założyły firmę do końca grudnia 2010 r. Jeśli planują założenie firmy już w 2011 r., stawkę liniową będą mogły wybrać dopiero w 2012 r.

(źródło: Money.pl)