e-Podatki

Czy będzie podatek od energii 2010-12-14


„Nie planujemy wprowadzenia żadnego lokalnego podatku przeznaczonego na inwestycje w sieci energetyczne“ – powiedział PAP poseł Andrzej Czerwiński, szef sejmowej podkomisji ds. energetyki.

O tym, że rozważa się wprowadzenie nowego lokalnego podatku (by samorządy miały za co remontować sieci energetyczne) można było przeczytać w poniedziałkowym „Metrze“ . Taki zapis miałby się pojawić w nowym Prawie energetycznym.

"Prace są na bardzo wstępnym etapie, ale jakikolwiek podatkowe wsparcie inwestycji nie wchodzi w grę. W Prawie energetycznym będziemy chcieli zamieścić tzw. regionalną politykę, czyli zobowiązać samorządy do sporządzenia planu zaopatrzenia w energię i tylko tyle. Samorządy mają obecnie ustawowy obowiązek przygotowania planów zaopatrzenia w energię, ale nie ma żadnych sankcji za nierealizowanie tych planów i dlatego ich (planów – PAP) de facto nie ma" – powiedział PAP Czerwiński.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało w poniedziałek (13.12.2010 r.) PAP, że trwają prace nad szczegółowym kształtem nowego Prawa energetycznego, w tym również nad kształtem przepisów regulujących kompetencje prezesa URE w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii. Prowadzone są też prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych.

(źródło: PAP/wnp.pl)