e-Podatki

Zmiany dotyczące aut z kratką – krótkie vacatio legis 2010-12-07


W piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o VAT, która przywraca ograniczenie w odliczeniu VAT przy zakupie i leasingu samochodów z kratką oraz zawiesza prawo do odliczenia VAT od paliwa do tych samochodów. Nowelizacja ta ma wejść w życie już 1 stycznia 2011 r. Pracować ma nad nią teraz senacka komisja budżetu i finansów publicznych. Eksperci podatkowi zwracają jednak uwagę na zbyt krótkie vacatio legis.

Nowelizacja nie zostanie prawdopodobnie opublikowana wcześniej niż w połowie grudnia. Jak wynika z kalendarza Senat będzie mógł się zająć nią na posiedzeniu w dniach 14–17 grudnia. Jeżeli zostaną wprowadzą do ustawy poprawki, nowelizacja będzie musiała jeszcze wrócić do Sejmu. Jeżeli Senat nie zgłosi poprawek, ustawa trafi do podpisu prezydenta. Dopiero, gdy to nastąpi zmiany będzie można ją opublikować.

Zgodnie z nowelizacją od 1 stycznia 2011 r. do 1 stycznia 2013 r. prawo do pełnego odliczenia VAT będzie przysługiwać przy zakupie lub leasingu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, jeżeli ze świadectwa homologacji producenta lub importera takiego auta będzie wynikać, że nie są to samochody osobowe. Pozostałe samochody z kratką będą traktowane jak pozostałe osobowe. Ich nabywcy będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze – nie więcej niż 6 tys. zł.

To nie wszystko – jak przewidziano w nowelizacji zawieszona zostanie na okres dwóch lat możliwość odliczenia VAT od paliwa kupowanego do takich aut.

(Źródło: PAP)