e-Podatki

Problem z przestawieniem kas fiskalnych 2010-11-23


Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, od nowego roku wszystkie kasy fiskalne powinny być dostosowane do nowych stawek VAT. Problem w tym, że urządzeń tego typu jest ok. 1,5 mln i już wiadomo, że serwisanci nie dojadą do wszystkich i przedsiębiorcy sami będą musieli przeprogramować swoje kasy.

Jak podaje DGP, jeszcze nie było tak dużej zmiany w stawkach VAT. Wszystkie stawki wzrosną z 3 na 5 proc, z 7 na 8 proc., z 22 na 23 proc. Nie było by problemu, gdyby chodziło tylko o takie zmiany stawek VAT. Ale chodzi o zmiany opodatkowania niektórych towarów i usług, takich jak np. produkty żywnościowe, których sprzedaż będzie obniżona z 7 na 5 proc. lub podniesiona np. książki z 0 na 5 proc.

W odpowiedzi na zapytanie poselskie (interpelacja nr 17402) w sprawie kosztów wprowadzenia planowanej przez rząd podwyżki podatku od towarów i usług Ministerstwo Finansów udzieliło jednoznacznej odpowiedzi, że użytkownicy kas powinni organizacyjnie przygotować się wcześniej. Zmiana stawek dla większości z nich, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi lub odbyciu uzupełniającego umiejętności przeszkolenia, nie powinna stanowić problemu. Część podatników mająca podpisane umowy o stałej obsłudze serwisowej będzie mogła dokonać tych operacji na warunkach przewidzianych w umowie.

Resort finansów przyznaje, że zmiana stawek będzie "pewną" niedogodnością dla handlowców na przełomie roku, ale będzie ona krótkotrwała. Rzeczniczka prasowa MF Magdalena Kobos zwróciła uwagę, że Polska nie zmieniała dotychczas stawek VAT w takim zakresie jak obecnie, podczas gdy inne kraje UE przeprowadzały podobne operacje.

"Nie znam przypadków świadczących o tym, że odbywało się to z przeszkodami. Wobec czego ufam, że również polscy handlowcy zdążą przeprogramować kasy fiskalne na czas" - powiedziała. Zaznaczyła, że dotychczas, gdy wprowadzano preferencyjne stawki VAT, do ministerstwa nie docierały sygnały o trudnościach.
(źródło: PAP/Dziennik Gazeta Prawna)