e-Podatki

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji VAT 2010-11-23


Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, Senat uchwalił w środę (17.11.) poprawki do nowelizacji ustawy o VAT. Poprawki dotyczą zakontraktowanych umów w kwotach brutto, wystawianiem faktur za usługi ciągłe i usług telekomunikacyjnych.

Jak czytamy dalej, w poprawkach do problemu zakontraktowanych umów w kwotach brutto (np. przy zamówieniach publicznych), senatorowie przyjęli stanowisko Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Zdaniem Komisji nowelizacja ustawy o VAT nie musi regulować tej kwestii, ponieważ umowy te przedsiębiorcy mogą renegocjować indywidualnie oraz że muszą się liczyć z ryzykiem związanym z takimi umowami.

Historia jednak pokazuje, że brak takiego uregulowania stawia w bardzo niekorzystnej sytuacji przedsiębiorcę, który będzie musiał ponieść koszt związany ze zmianą stawki VAT.

Kolejne poprawki dotyczą problemu związanego z wystawianiem faktur za tzw. usługi ciągłe (np. dostarczeniem gazu, energii). Będzie można je rozliczać proporcjonalnie w miesiącach, w jakich nastąpiło zużycie.

Wprowadzono również poprawkę związaną ze zmianą stawki na usługi telekomunikacyjne, która polega na tym, że dostawca takich usług poinformuje publicznie o prawie wypowiedzenia umowy przez abonenta jeżeli warunki umowy zmienią się na skutek zmiany stawki VAT.

Bez tej zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych, np. sieci komórkowych, telewizji kablowych musieli by poinformować swoich abonentów o zmianie stawki VAT za swoje usługi w formie pisemnej (czytaj o wiele droższej).

Ustawa wróci do Sejmu, który może bezwzględną większością głosów odrzucić uchwałę Senatu.
(źródło: Dziennik Gazeta Prawna)