e-Podatki

Łódzkie: Zawyżanie kosztów podatkowych 2010-11-16


Jak podają przedstawiciele organów skarbowych, nieuczciwi przedsiębiorcy zawyżają koszty podatkowe głównie za pomocą fikcyjnych faktur. Proceder ten nasila się w listopadzie ze względu na podwójną zaliczkę podatkową płaconą w grudniu.

Jak podaje rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi Mariola Grabowska, fikcyjne faktury najczęściej dotyczą sprzedaży materiałów i usług budowlanych, transportowych, informatycznych, a także zakupu artykułów elektronicznych, kosmetyków i odzieży.

Podaje również takie przypadki, jak wydatki pewnej firmy na konkurs z nagrodami dla pracowników, którego w rzeczywistości nie było.

Rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak podała bardziej kuriozalny przykład, gdzie przedsiębiorca próbował wrzucić w koszty wydatki na kosmetyki: dezodoranty, wody toaletowe, pilniki do paznokci, pomadki. Miały być w pomieszczeniu socjalnym. A okazało się, że zatrudniał samych mężczyzn.

Na fantazji przedsiębiorców traci Skarb Państwa i to miliony złotych. Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku pracownicy UKS wykryli w Łódzkiem 6 tys. fikcyjnych faktur o wartości netto prawie 300 mln zł i podatku VAT 60 mln zł. W ubiegłym roku wykryto 4,5 tys. faktur o wartości 110 mln zł i podatku VAT - 22 mln zł.

Zgodnie z prawem, fałszujący fakturę musi zapłacić podatek. Urzędnicy mogą też wszcząć postępowanie, a grzywna wynosi od 439 zł do ponad 4 mln zł - w przypadku przestępstwa lub od 131,70 zł do ponad 26 tys. zł - za wykroczenie.
(źródło: PAP/Polska Dziennik Łódzki)