e-Podatki

Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących 2010-07-27


Jak podaje PAP, Minister Finansów podpisał nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Od 1 stycznia 2011 r. obowiązek posiadania kas fiskalnych będą miały nowe grupy podatników, w tym lekarze i prawnicy.

Jak czytamy dalej, nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2010r. Przepisy rozporządzenie przedłużają dotychczasowe zwolnienia ze stosowania kas do końca kwietnia 2010r. W tym czasie nowe grupy podatników mogą zainstalować kasy rejestrujące dobrowolnie, jednak od dnia 1 maja 2010 r. stosowanie kas rejestrujących będzie obowiązkiem między innymi za świadczenie usług:
- zdrowotnych w gabinetach lekarskich,
- prawniczych w kancelariach prawnych,
- księgowych w biurach rachunkowych,
- detektywistycznych,
- tłumaczeń,
- pogrzebowe,
- rekrutacji pracowników,
- przy zakupie biletów na imprezy kulturalne.

Oraz osoby prowadzące działalność na karcie podatkowej, które były do tej pory zwolnione z rejestracji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Jak podaje Ministerstwo w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, przedłużony okres zwolnienia ma dać czas podatnikom oraz producentom kas na dostosowanie się do nowych przepisów. Szacuje się, że do obecnie funkcjonujących 1,4 mln kas fiskalnych dojdzie ok. 300 tys. nowych urządzeń. Koszty budżetu państwa z tytuły częściowego zwrotu wartości zakupionych urządzeń szacuje się na ok. 250 mln zł.

Niektóre zwolnienia będą nadal utrzymane. W szczególności dotyczy to notariuszy oraz usług sprzedaży prądu, gazu, pocztowych, telekomunikacyjnych i finansowych.

Zachowano zwolnienie dla podatników, u których sprzedaż nie przekracza kwoty 40 tys. rocznie, oraz dotychczasowe zasady dla noworozpoczynających swoją działalność gospodarczą.
(źródło: Ministerstwo Finansów)