e-Podatki

Podatnicy opóźniają rozliczenie zaliczek 2010-01-05


Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, są podatnicy, którzy celowo nie wpłacają w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Prawidłowe rozliczenie i wykazanie podatku następuje dopiero w zeznaniu rocznym.

Od 2007 r. podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych na zaliczkę na podatek dochodowy. Skutek jest taki, że fiskus nie wie czy i w jakiej wysokości zaliczkę na podatek dochodowy podatnik powinien zapłacić do urzędu skarbowego. Dopiero na koniec roku podatnik musi złożyć deklarację roczną i wykazać wartość podatku dochodowego od osiągniętego dochodu (lub stratę) za cały poprzedni rok z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak podaje GP podatnicy znaleźli sposób na ominięcie obowiązku płacenia comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Pierwszy sposób to złożenie deklaracji z rocznym rozliczeniem podatku z tzw. czynnym żalem, czyli pismem, w którym podatnicy przyznają się do zaniżenia wartości wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy w trakcie poprzedniego roku. Dzięki czemu unikają odpowiedzialności z przepisów Kodeksu karno-skarbowego.

Drugim sposobem jest złożenie deklaracji rocznej (nieprawidłowej), w której wykazane są rzeczywiście zapłacone zaliczki na podatek dochodowy i w niedługi czasie składają deklarację (deklarację korygującą poprzednią deklarację) z wykazaną prawidłową wielkością podatku dochodowego. Dzięki temu zabiegowi podatni unika kary pieniężnej oraz odsetek należnych od zaniżonych zaliczek na podatek dochodowy.

Eksperci ostrzegają, że takie działania mogą spowodować dotkliwe finansowe i karne konsekwencje. Ujawnienie takiego działania przez fiskusa będzie prowadzić do odpowiedzialności wynikającej z przepisów Kodeksu karno-skarbowego, czyli kary grzywny lub nawet kary pozbawienia wolności.
(źródło: Gazeta Prawna)