e-Podatki

Fiskus ostrożnie wchodzi na wieś 2009-06-23


Jak podaje Gazeta.pl, od nowego roku znikną tzw. działy specjalne produkcji rolnej. Rolnicy z działów specjalnych przejdą na opodatkowanie według skali lub podatek liniowy.

(…) - Dzisiejsze zasady opodatkowania działów specjalnych to archaizm, który funkcjonuje od połowy lat 70. XX w. Nie ma potrzeby tego utrzymywać - mówi "Gazecie" wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Obecnie to Ministerstwo Finansów wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa ustala co roku tzw. szacunkowe normy dochodowości dla tych typów działalności. To właśnie urzędnicy określają, jaki dochód w danym roku przyniesie np. 1 metr kwadratowy upraw szklarniowych albo hodowla jednego lisa lub metra kw. powierzchni zajmowanej przez dżdżownice. - A potem niezależnie od tego, czy ten dochód rolnicy osiągną, muszą płacić podatek - przyznaje wiceminister Grabowski i dodaje: - Czas wyrzucić ten archaizm na śmietnik.

Co w zamian? - Będziemy traktować rolników prowadzących działy produkcji rolnej tak jak zwykłych przedsiębiorców - zapowiada.

Po przygotowywanej w resorcie finansów zmianie przepisów w przyszłym roku szacunkowych norm dochodowości już nie będzie.

Rolnicy tak jak przedsiębiorcy będą płacić podatek od rzeczywistych przychodów. Tak jak dziś będą mogli wybierać, czy chcą płacić fiskusowi na tzw. zasadach ogólnych, czyli opierając się na skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc., czy też wolą się rozliczać wedle 19-proc. stawki liniowej (...)
(źródło: Gazeta.pl)