e-Podatki

Zagraniczne firmy mogą się starać o zwrot setek milionów złotych 2009-05-05


Jak czytamy w Gazecie Prawnej, w konsekwencji ostatnich wyroków sądów administracyjnych, firmy zagraniczne, które z opóźnieniem otrzymywały od polskiego fiskusa zwroty podatku VAT, mogą liczyć na odzyskanie zaległych odsetek sięgających w sumie setek milionów złotych - oceniają eksperci.

(...) To konsekwencja ostatnich wyroków sądów administracyjnych. W ub. tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał niemieckiej spółce Schwartz Pharma prawo do uzyskania odsetek od nieterminowego zwrotu VAT.

Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą musieli czekać na wejście w życie dyrektywy unijnej, która w 2010 r. ma uregulować problemy naliczania odsetek od zwrotu VAT dla spółek zagranicznych.

Chodzi o zwrot podatku dla firm z innych krajów UE, które nie są zarejestrowane w Polsce, ale dokonują u nas zakupów towarów lub usług. W ich cenie zawarty jest VAT. Polski fiskus powinien go zwrócić w ciągu pół roku, ale w praktyce postępowania przedłużają się.

Problem polega na tym, że nasze przepisy nie uregulowały precyzyjnie tej kwestii, więc fiskus - w przypadku spóźnienia zwrotu - konsekwentnie odmawia wypłaty odsetek. Szanse na wygraną przed sądem były do tej pory też niewielkie.

Sądy argumentowały, że brak jest podstaw ustawowych do naliczania odsetek w takim przypadku. Nie mają tu zastosowania regulacje Ordynacji podatkowej dotyczące nadpłat, gdyż zwrot VAT nie dotyczy nadpłaty tylko podatku naliczonego.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny przyznał niemieckiemu koncernowi farmaceutycznemu Schwartz Pharma prawo do odzyskania zaległych odsetek.

"Wyrok NSA jest prekursorski, wręcz przełomowy w tym zakresie. Dotychczas brak było orzecznictwa NSA w podobnych sprawach, jednakże przed sądem tym znajduje się wiele podobnych spraw dotyczących lat sprzed i po akcesji Polski do UE" - poinformował doradca podatkowy z kancelarii Beiten Burkhardt, Adrian Jonca.

Jego zdaniem wielokrotnie zwłoka w zwrocie VAT dla firm zagranicznych wynosiła 1,5-2 lat. "Należy liczyć się z tym, iż ogrom wnioskodawców zwróci się do organu podatkowego o wypłatę oprocentowania od nieterminowego zwrotu, wstecz za ostatnie 5 lat od dnia otrzymania zwrotu podatku VAT. Nie można wykluczyć kilkusetmilionowego obciążenia budżetu państwa z tego tytułu" - ocenia Jonca.

Wyrok w sprawie Schwartz Pharma nie jest odosobniony. Nieco wcześniej, bo w połowie kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zasądził ok. 5 mln zł odsetek od nieterminowego zwrotu VAT dla firmy Volkswagen. Według WSA podstawa do wypłacenia odsetek leży w Ordynacji podatkowej i Konstytucji. Spółka czeka na rozstrzygnięcie kolejnych pięciu spraw, w których domaga się w sumie kilkunastu milionów złotych. (...)
(źródło: Gazeta Prawna/PAP)