e-Podatki

Kogo skontroluje skarbówka 2009-03-10


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, urzędy skarbowe otrzymały instrukcje z Ministerstwa Finansów w sprawie kontrolowania osób, których wydatki są znaczne lub są większe od dochodów.

(…) Ministerstwo Finansów postanowiło wziąć się do tych Polaków, którzy ukrywają przed fiskusem swe prawdziwe dochody i nie płacą od nich podatków. Do urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej trafiły szczegółowe instrukcje, jak ścigać przedsiębiorców oraz zwykłych Kowalskich.
Z wytycznych na 2009 r., do których dotarła „Rz", wynika, że MF zamierza prześwietlić finanse znacznie szerszej grupy podatników niż do tej pory.

Urzędnicy skarbowi mają zacząć zwracać baczniejszą uwagę na finanse osób wykonujących tzw. wolne zawody, m.in. lekarzy, prawników, architektów, oraz tych, którzy handlują na bazarach, nie używają kas fiskalnych albo wykonują usługi na rzecz ludności - np. budowlane czy gastronomiczne.
Kontrolowani będą również ludzie młodzi (np. studenci) kupujący nieruchomości i rzeczy o znacznej wartości. Uważać powinni właściciele nowo powstałych firm likwidujący je po krótkim okresie działania.

Przed skarbówką będą się też tłumaczyć darczyńcy i udzielający pożyczek. A nawet ci, którzy wpłacą wysokie kaucje sądowe. I tak jak do tej pory - osoby, których wydatki będą wyższe niż dochody. Kontrolowani będą przede wszystkim nabywcy wysokiej wartości nieruchomości, antyków, dzieł sztuki, wyrobów jubilerskich.

- To będzie ostrzeżenie dla osób i firm, aby w dobie kryzysu nie przechodziły do szarej strefy - mówi anonimowo przedstawiciel skarbówki. Nietrudno się domyślić, że ci, którzy ukryją dochody z działalności gospodarczej, i tak wpadną przy większym wydatku. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)